Scholarship Recipients

KEWANEE HIGH SCHOOL GRADUATION - MAY 12, 2019
 
AUSTIN COLLINS
THE FRANK AND FANNIE LAY KEWANEE HIGH SCHOOL AWARD
FFA ALUMNI SCHOLARSHIP
DEAN L. BATES SCHOLARSHIP
DEKALB AGRICULTURAL ACCOMPLISHMENT AWARD
THE BRADLEY & JOANNE WAUGH FAMILY MEMORIAL AWARD
NEPONSET HIGH SCHOOL FFA AWARD
 
SYDNEY IMES
THE FRANK AND FANNIE LAY KEWANEE HIGH SCHOOL AWARD
 
DYLAN WOLF
ELKS TROPHY
NATIONAL SCHOOL CHORAL AWARD
KEWANEE SOCCER SCHOLARSHIP
 
KEEGHAN KINSELLA
FAMILY & CONSUMER SCIENCES ADVISORY COUNCIL AWARD
DOCTOR SMITH LOYALTY AWARD
MARTIN RAPCZAK & RODNEY ROGERS MEMORIAL PATRIOTISM AWARD
HILDING BECK SCHOLARSHIP
 
NATHAN DERYCKE
CHAMBER OF COMMERCE AWARD
RUMBOLD VALLEY FARMS AWARD
FFA ALUMNI SCHOLARSHIP
GARY L. ZARVELL MEMORIAL SCHOLARSHIP
 
MYLES TAYLOR
MARY LEE & H.T. MERCER FINE ARTS AWARD
CHRIS R. KETRIDGE MEMORIAL JOURNALISM AWARD
 
ADRIANA FONTANEZ
NATIONAL ARION FOUNDATION AWARD - BAND
 
KYLIE WELGAT
NATIONAL ARION FOUNDATION AWARD - CHOIR
KEWANEE MUSIC BOOSTERS SCHOLARSHIP
 
STEPHANIE MARTINEZ
NATIONAL ARION FOUNDATION AWARD - CHOIR
PAULINE SCOTT MEMORIAL AWARD
JOE HILL MEMORIAL AWARD
ROBERT E. BREEDLOVE SCHOLARSHIP
BRIAN P. MURPHY MEMORIAL SCHOLARSHIP
 
CARTER ZARVELL
AGRICULTURE ADVISORY COUNCIL CUP
FFA ALUMNI SCHOLARSHIP
JAMES GOLBY AGRI BUSINESS SCHOLARSHIP
 
JEREMIAH ISRAEL
INDUSTRIAL ED AWARD & GALEN & MARY LANDIS AWARD
AMERICAN LEGION POST #31 SCHOLARSHIP
GEORGE CERNOVICH AUTO SERVICE SCHOLARSHIP
 
HANNAH WILSON
ODD FELLOWS PLAQUE
 
HUNTER WILSON
LIONS CLUB PLAQUE
ODD FELLOWS PLAQUE
HARRIETT MC CARTHY MATH SCHOLARSHIP
 
WILLIE TERRY III
DAVID HEPNER FOOTBALL MEMORIAL
KATHRYN L. KIRLEY SCHOLARSHIP AWARD
DR. RONALD THOMPSON MEMORIAL SCHOLARSHIP
R. LYNN SAEY MEMORIAL SCHOLARSHIP
ANNA L. SHEAHAN MEMORIAL SCHOLARSHIP
MATTINGLY STUDENT COUNCIL AWARD
 
ELIJAH DAVIS
ST. FRANCIS ALUMNAE ASSOCIATION SCHOLARSHIP
KATIE WOODS CREATIVE SPIRIT MEMORIAL AWARD
 
MADELYNN UITERMARKT
TOM BLAKE BASKETBALL MEMORIAL AWARD
 
NOEL VELAZQUEZ
BRADLEY WESSELS MEMORIAL AWARD
 
TRISTEN DENNISON
SUSAN SMITH MEMORIAL PLAQUE
 
KERRIGAN KELLY
BELLE ALEXANDER DENNIS SCHOLARSHIP
 
SOLEDAD ESTRADA
RODNEY ROGERS MEMORIAL MEDICAL ARTS AWARD
DEAN L. BATES SCHOLARSHIP
 
CHLOE HINOJOSA
GRACE HEPNER MEMORIAL AWARD
HILDING BECK SCHOLARSHIP
DEAN L. BATES SCHOLARSHIP
 
KELSEY NIMRICK
ETHEL C. TILLMAN SCHOLARSHIP
HILDING BECK SCHOLARSHIP
 
GRIFFIN TONDREAU
LIONS CLUB PLAQUE
BARRY LEE ENSLEY MEMORIAL AWARD
ROBERT L. PETERSEN MEMORIAL AWARD
 
JACKSON WATSON
WOODY HERMAN JAZZ AWARD
 
LILLY DEBORD
D.A.R. GOOD CITIZEN AWARD
JOHN PHILIP SOUSA BAND AWARD
MASONIC #159 SCHOLARSHIP AWARD
DEAN L. BATES SCHOLARSHIIP
THE LAURENCE HORLER SCHOLARSHIP
 
ELIZABETH ALLEN
CLASS OF 1934 MEMORIAL SCHOLARSHIP AWARD
MARVIN DAMRON MEMORIAL SCHOLARSHIP
 
BOBBY INCE JR.
FFA ALUMNI SCHOLARSHIP
MATTHEW SCOTT MEMORIAL AWARD
 
MOLLY WELGAT
KIWANIS CLUB CUP
ADELA WESEBAUM AWARD
H.F. BROCKMAN MEMORIAL ATHLETIC AWARD
JERRY NELL MEMORIAL AWARD
LEO A. SAEY MEMORIAL AWARD
DR. ROBERT BREEDLOVE MEMORIAL ATHLETICS SCHOLARSHIP
LORAINE LAMBERT MEMORIAL NURSING SCHOLARSHIP
REESER FAMILY SCHOLARSHIP
MATTINGLY STUDENT COUNCIL AWARD
 
GABRIELLE CUMMINGS
RICHARD MAUTINO MEMORIAL GOVERNMENT SERVICE LEARNING AWARD
HEIDI L. GOODBAR MEMORIAL ART SCHOLARSHIP
ROBERT A. GRABBE MEMORIAL AWARD
 
RODRIGO FERNANDEZ
STAR COURIER JOURNALISM AWARD
FOUNDATION ACADEMIC/SERVICE SCHOLARSHIP
 
LINDSEY EDWARDS
LIONS CLUB PLAQUE
MARY LEE AND H.T. MERCER FINE ARTS AWARD
ODD FELLOWS PLAQUE
MARGARET RIRIE MEMORIAL AWARD
EDWIN F. PETERSON FREE ENTERPRISE MEMORIAL SCHOLARSHIP
GLIDDEN FAMILY SCHOLARSHIP
HARRIET McCARTHY MATH SCHOLARSHIP
KEWANEE HIGH SCHOOL THEATER SCHOLARSHIP
 
GEORGE ULLINSKEY
HILDING BECK SCHOLARSHIP
HARRIET McCARTHY MATH SCHOLARSHIP
KEWANEE HIGH SCHOOL THEATER SCHOLARSHIP
GEOFFREY R. SCHMIDT MEMORIAL SCHOLARSHIP
MATTINGLY STUDENT COUNCIL AWARD
 
ALYSSA VANSTECHELMAN
HILDING BECK SCHOLARSHIP
 
HALEY HAMILTON
BERNIE VANWASSENHOVE-JOHNSON SCHOLARSHIP AWARD
 
TIMOTHY NOLAN
LOUIS ARMSTRONG JAZZ AWARD
 
DENTON AUTERY
DEAN L. BATES SCHOLARSHIP
 
JOCELYN MARTINEZ
DEAN L. BATES SCHOLARSHIP
 
TYRA BOND
RICHARD A. RUZAS, JR. MEMORIAL TRACK AWARD
 
CHLOE SULLENS
HARRIET McCARTHY MATH SCHOLARSHIP
R. SHERIDAN WELCH FAMILY SCHOLARSHIP
PATRICIA (SNIDER) SULLENS CHEERLEADING AWARD
 
ESMERALDA DIAZ
WAYNE AND HAZEL ZANG MEMORIAL SCHOLARSHIP
GEOFFREY R. SCHMIDT MEMORIAL SCHOLARSHIP
 
LEILANI ROBLETO
RUTH AND EDMOND BEAUPREZ MEMORIAL SCHOLARSHIP
 
VANESSA MAXON
KEN SULLENS-JAMES GOLBY SCHOLARSHIP
 
CHRISTIAN CARDER
KHS CLASS OF 1957 SCHOLARSHIP
 
TAYIAH MURPHEY
KEWANEE REBEKAH LODGE #512 SCHOLARSHIP
 
LOGAN BRYNER
TROY BRYNER AGRICULTURE/MECHANICS SCHOLARSHIP